"העדויות המדעיות להתחממות כדור הארץ הן חד-משמעיות"

הפאנל הבין-ממשלתי על שינויי אקלים

ב-1,300 השנים האחרונות, כדור הארץ הולך ומתחמם בשיעור שלא היה כמותו. יש בידינו עדויות רבות לכך שהפעילות שלנו, בני האדם, היא שהביאה להתחממות כדור הארץ. בשנים האחרונות גוברת ההכרה בכך שעלינו מוטלת המשימה להפחית את התחממות כדור הארץ.

הוועידה ה-21 של האו"ם לשינויי אקלים שמה לעצמה מטרה לגבש מדיניות שתמתן את שינויי האקלים, כך שהטמפטרטורה לא תעלה ביותר מ-2 מעלות עד לשנת 2100. בוועידה משתתפים נציגים של כ-150 מדינות, וכל מדינה נדרשת להציג מפת דרכים לצמצום פליטת גזי חממה ולהסתגלות לשינויי האקלים. נכון ל-28 בנובמבר 2015, 177 מדינות הציגו את מפת הדרכים שלהן, ובהן עשר המדינות המזהמות ביותר. 

לוגו ועידת האקלים בפריז

הוויכוח על הפרשנות של התצפיות המדעיות בתופעות התחממות האקלים העולמי הסתיים. עתה ישנו צורך דחוף במחויבות פוליטית בין-לאומית אמיתית ובפעולות משמעותיות להפחתת הפליטות של גזי החממה לאטמוספרה. 

בשל מיקומה של מדינת ישראל במעבר בין שני סוגי אקלים, האזור פגיע במיוחד לשינויים סביבתיים טבעיים כמו שינוי במשקעים או בטמפרטורה. במדור זה מידע על שינויי האקלים בישראל בעבר, תחזיות לעתיד והיערכות ישראל לשינויי האקלים.

ישראל נערכת להתמודד עם שינויי האקלים העתידיים בשני מישורים: הסתגלות (adaptaion) וצמצום פליטות (mitigation),


פרופ' מרסלו שטרנברג מהמחלקה לביולוגיה מולקולרית ואקולוגיה של צמחים מציג את פרויקט GLOWA בו בדקו האם ניתן לחזות שינויי אקלים על אזורים גאוגרפיים שונים, ואת השפעתם על תנאי המחיה של הצמחייה והחי.

פרופ' קולין פרייס, החוג למדעי כדור הארץ, הפקולטה למדעים מדוייקים. מתוך הרצאות חודש אפריל של "אתנחתא" בסימן סביבה חכמה שהתקיים ב- 28.4.15. 

פרופ' מרסלו שטרנברג, המחלקה לביולוגיה מולקולארית ואקולוגיה של צמחים. מתוך הרצאות חודש מאי של "אתנחתא" בסימן מזון שהתקיים ב- 12.5.15.


מאגר הידע