עולם הטבע ניחן באחידות ובמגוון גם יחד.
 
האחידות – מתבטאת בכל האורגניזמים בתכונות מסוימות ובתופעות חשובות. כולם בנויים מאותם המרכיבים ומונעים על ידי אותם חוקים של חומר ואנרגיה. פעילות האורגניזמים כולם מוכתבת על ידי הצורך לקבל אנרגיה מסביבתם, ולשם כך עליהם להיות מותאמים לסביבה, לאסוף מידע על הסביבה ולהגיב בהתאם לצרכים. כל היצורים גדלים ומתרבים בהתאם להוראות שמוכתבות על ידי אותו מנגנון – הדנ"א.

המגוון – מתבטא בשפע של צורות, גדלים, צבעים, תהליכים ודרכי חיים בעולם הטבע. מיליוני מינים של יצורים חיים מתקיימים על פני כדור הארץ, והם רק מקצת מהמינים שהתקיימו אי פעם ונכחדו במהלך 3.8 מיליארד השנים שבהן יש חיים על פני כוכב הלכת שלנו.
 
כל אחד מהמינים מבטא את האחידות של עולם הטבע, אך הוא גם ייחודי ומופלא בדרכו, במבנה גופו, באורח חייו ובתפקודו במערכת האקולוגית.
 
בדפים הבאים קיבצנו מקצת מהתופעות המדהימות שממחישות את העושר המופלא של הטבע.
Azorella compacta מקור: Flickr, Pedro Szekely

אורגניזמים שמתרבים ברבייה אל-מינית (אורגניזמים שבטיים) ממשיכים לגדול ולשכפל את עצמם במהלך כל חייהם, ובאופן תיאורטי מסוגלים לחיות לנצח. התאים שבגופם מתחלפים, אך המטען הגנטי נשאר. מסיבה זו האורגניזמים העתיקים בעולם הם אורגניזמים שבטיים (clonal). אורגניזמים כאלו קיימים בכל ממלכות החיים – מחיידקים ועד בעלי חיים. גילם של האורגניזמים שמתרבים ברבייה אל-מינית יכול להגיע לעשרות אלפי שנים. לעומתם, הגיל המבוגר ביותר שאליו מגיעים בעלי חיים שמתרבים ברבייה מינית הוא 200-100 שנים.

Rafflesia arnoldii. צילום: Henrik Hansson Globaljuggler
  • שתי עיני דג הסולית נמצאות בצידו הימני של הראש
  • שונית המחסום הגדולה היא המבנה הביוגני היחיד שניתן לראות מהחלל
  • הציקדות המחזוריות מגיחות מהקרקע מידי 17 שנה בדיוק
  • דגי ריאות יכולים לחיות מחוץ למים במשך חודשים
  • אין נמלים באיסלנד, גרינלנד ובאנטרקטיקה
  • הספונודון הוא זוחל בעל שלוש עיניים
  • קורי העכביש חזקים יותר מפלדה
  • לעץ הסקויה לוקח 200-150 שנים להתחיל לייצר אצטרובלים
  • הפרח הגדול בעולם שוקל 7 ק"ג וקוטרו מטר
  • חזזיות מסוגלות לשרוד בחלל החיצון

במהלך מיליוני שנות האבולוציה התפתחו בטבע מנגנונים, מבנים וחומרים המאפשרים לבעלי החיים להתאים עצמם לסביבתם. הפתרונות שהתפתחו בעולם הטבע מהווים מקור בלתי נדלה של רעיונות והשראה להתמודדות בני האדם עם אתגרים. חיקוי עולם הטבע, ביו-חקיינות (biomimicry), הוא תחום מתפתח אשר כבר הביא לפיתוח המצאות בתחומים רבים, והוא טומן בחובו הבטחה לפתרון בעיות נוספות בתחומים כגון פיתוח טכנולוגיות ירוקות ולא מזהמות, בנייה ירוקה, חומרים ומכשור.

וינקה ורודה. צילום: Oscar J Almeda
בעלי חיים, צמחים, פטריות וחיידקים מהווים כר לפורה למגוון גדול של חומרי טבע. חלק מהחומרים האלה הם חומרים שהיצורים מייצרים לצורכיהם וחלקם תוצרי לוואי. החומרים הנוצרים הם תוצאה של מיליוני שנות אבולוציה והתאמה לסביבה, ואנו, בני האדם, למדנו כבר משחר האנושות להשתמש בהם לצרכינו.
תבלינים

תבלינים הם חלק ממזונו של האדם משחר התרבות. הם מעניקים למזון עושר של טעמים, צבעים וניחוחות, וחלקם מסייעים בשימור המזון לאורך זמן. לתבלינים הייתה חשיבות מרכזית בהתפתחות המסחר הבין-לאומי וגילוי הארצות, וכך גם השפעה על קשרי הגומלין בין חברות אנושיות ועיצוב תרבויות בכל רחבי הגלובוס.

מאגר הידע