העלים של צמחים מסוימים דוחים מים ביעילות רבה (superhydrophobic). הם דוחים את המים בעזרת משאבות מיקרוסקופיות, ציפוי שעווה או שערות. כל אלו גורמים לטיפות המים להתגלגל בקלות מהעלה ולהשאירו יבש. 

עליו הגדולים והמרשימים של צמח הלוטוס (Nelumbo nucifera) למשל נראים תמיד מבריקים ונקיים. הם אינם צוברים אבק או בוץ. העלים מצופים בשכבה של שעווה בעלת מבנה מיקרוסקופי מיוחד שגורם לעלים לדחות מים. ציפוי השעווה של העלה היווה השראה לפיתוח חומרים שמשמשים לציפוי בדים (של אוהלים למשל) ולהפיכתם עמידים למים.

אוהלים עמידים למים בהשראת הטבע. צילום: אילאיל פרת

צילום: אילאיל פרת

הסלביניה (Salvinia) הוא צמח מים טרופי ממערכת השרכניים שצף על פני המים. בהיותם במים, עלי השרך מסוגלים לעטוף את עצמם בשכבת אוויר המונעת מגע של מים עם פני שטח העלה. זאת בזכות שערות זעירות הידרופוביות (דוחות מים) המכסות את פני העלה. קצות השערות הידרופיליות (נמשכות למים) ותפקידן לייצב את כיסי האוויר. חוקרים מנסים ליישם את המבנה הייחודי הזה להפחתה של כוח החיכוך והגרר בעת תנועה בתווך מימי, כוחות המאטים את תנועת כלי השיט ומעלים את צריכת האנרגיה שלהם.

Salvinia natans. צילום: Kurt Stueber

Salvinia natans. צילום: Kurt Stueber


מקורות ומידע נוסף

Barthlott et al. (2010) The Salvinia Paradox: Superhydrophobic Surfaces with Hydrophilic Pins for Air Retention Under Water. Advanced Materials 22(21): 2325-2328
Neinhuis, C.; Barthlott, W. 1997. Characterization and distribution of water-repellent, self-cleaning plant surfaces. Annals of Botany. 79(6): 667-677
Nature's Raincoats. Nottingham Trent University, University of Oxford. 
http://www.naturesraincoats.com/index.html

מאגר הידע