שוניות אלמוגים הן הסביבות הימיות העשירות והמורכבות ביותר באוקיינוסים. המרכיב העיקרי של השוניות הוא אלמוגים, ובינות לאלמוגים שוכנים מינים רבים של בעלי חיים וצמחים. אף על פי ששוניות אלמוגים מכסות רק שטח של 0.2% מקרקעית הים, הן ביתם של 25% מכלל מגוון המינים הימי.
 
שירותי המערכת האקולוגית שמספקות שוניות האלמוגים רבים ובעלי ערך רב. השוניות הן מקור מחיה ל-100 מיליון אנשים ברחבי העולם . ההערכות הן שההכנסה מתיירות בשוניות אלמוגים היא כ-30 מיליארד דולר בשנה. שוניות האלמוגים גם מספקות הגנה לחופים מפני סופות בים.
 
בעולם ישנם שני ריכוזים עיקריים של שוניות אלמוגים: באזור הקריביים באוקיינוס האטלנטי ובאוקיינוס ההודי-השקט, מזרח אפריקה וים סוף ועד למרכז האוקיינוס השקט.
שונית אלמוגים

צילום: אמיר גור

מפה עולמית של תפוצת שוניות אלמוגים

השוניות של האוקיינוס ההודי-השקט מאופיינות במגוון עשיר ביותר של אלמוגים ושל קבוצות בעלי חיים ימיים אחרים, במיוחד באזור אינדונזיה ופפואה ניו-גינאה. השוניות של האוקיינוס האטלנטי לעומת זאת, מאופיינות במגוון מינים נמוך יחסית. מינים מעטים משותפים לשני האזורים. שונית האלמוגים של מפרץ אילת ממוקמת בקצה ים סוף שבאוקיינוס ההודי והיא עשירה במינים. זו אחת משוניות האלמוגים הצפוניות ביותר בעולם.


מקורות ומידע נוסף

פרק האזורים החופיים מתוך One Planet Many People: Atlas of our changing environment, פרויקט של ארגון הסביבה של האו"ם.

Marine and Coastal Ecosystems and Human Well-being

מאגר הידע