הרוב המכריע של מינים ימיים שהם מטרה לדיג מסחרי או לצריכה אישית מסתמכים על אזורי גידול ורבייה בחופים או בים הפתוח. חלק מהמינים מתרבים בים והצעירים נשארים בים הפתוח בזמן שהם גדלים, אך רוב המינים משתמשים באזורים מוגדרים לגידול הצעירים. אזורים לגידול צעירים מייצרים מבחר של מוצרים כמו דגים, צדפות, סרטנים, מלפפוני ים ועשבי ים. רוב מיני הדגים החשובים מבחינה כלכלית כמו סלמון, דקרים וטונות, וכן חסרי חוליות (כמו חסילונים, סרטנים ומיני צדפות) משתמשים בבתי גידול לצעירים. ב-1999 היה יבול הדיג העולמי יותר מ-70 מיליון טון, ומרבית התוצרת הייתה תלויה באופן ישיר בבתי גידול לצעירים. ארצות הברית לבדה מייצאת תוצרת דיג ימי בשווי של יותר מ-170 מיליון דולר בשנה – נתון שמעיד על החשיבות הכלכלית של משאבים אלו.

ספינות דיג. צילום: pashazade. מקור: Flckr

צילום: pashazade. מקור: Flckr

מחקרי הערכה על המזון שמספקים מערכות החופים ואזורי גידול הצעירים שלהן התמקדו בעיקר בערך הכלכלי של תוצרי דיג. רוב שיטות ההערכה הבוחנות את התפקוד האקולוגי של בתי גידול לחים בחופים כאזורי רבייה וגידול לצעירים, משתמשות בגישות שבוחנות את התפקוד היצרני של האזורים. אומדן הערך של האזורים האלה לתוצרי דיג היה מגוון. לדוגמה, ערך השוק השנתי של פירות ים שמספקים יערות המנגרובים נע בין 750 דולר ל-16,750 דולר לעשרה דונמים.
מחקרים באזורים ובביומים מסוימים יכולים לספק תמונה שלמה יותר על הערך הכלכלי העצום של בתי הגידול האלה. לדוגמה, ההערכה היא כי ים ואדן בצפון גרמניה מספק בממוצע 25% משלל הדיג בים הצפוני. גם ענפי דיג שמתבססים על שוניות אלמוגים הם בעלי ערך: שוויים בדרום-מזרח אסיה לבדה מוערך ב-2.4 מיליארד דולר בשנה. במדינות מתפתחות שוניות אלמוגים תורמות כרבע מיבול הדיג השנתי הכולל, ומספקות מזון לכמיליארד בני אדם באסיה לבדה. אזורי הגידול והרבייה הם בסיס חשוב גם למרבית תעשיות החקלאות הימית שמשתמשות בדגה הטבעית לייצור מוצרי מדגה חשובים, מחסילון הנמר ועד לטונה כחולת הסנפיר. 
מלבד משאבי ענף הדיג, אזורי הגידול והרבייה תומכים (לפחות) בשלושה סוגים נוספים של מוצרים סחירים: משאבים גנטיים, משאבים רפואיים ומשאבים לקישוט. מדענים מצאו שאם לוקחים בחשבון את המוצרים הללו, כמו גם את שאר השירותים המסופקים על ידי אזורי החוף, הסבת אזורי הגידול לצעירים לשימושים אחרים יכולה לתבוע עלויות גבוהות. בתאילנד למשל הסבת יערות מנגרובים לבריכות גידול של חסילונים הפחיתו את הערך הכלכלי הכללי של האזור ב-70% בפחות מעשור

מקורות ומידע נוסף

דפים אלו הם חלק מהערכה להסברת חשיבות אזורים לגידול ורבייה ימיים. לדף הבית של הערכה לחצו.  הערכה פותחה על ידי ה-Ecological Society of America. תרגום הערכה ועיבודה: קמפוס טבע, אוניברסיטת תל אביב.

אופן ציטוט הערכה:

Ecological Society of America. 2010. Communicating Ecosystem Services Toolkit: Marine Nurseries Tool kit. Online at www.esa.org/ecoservices. תרגום ועיבוד: קמפוס טבע, אוניברסיטת תל אביב, 2011. ברשת - http://earthweb.campusteva.tau.ac.il

 

משאבי הוראה