יערות הם אזורים יבשתיים אשר צורת הצומח האופיינית והשכיחה בהם היא עצים, או במונחים כמותיים - לפחות 40% מהכיסוי הוא של עצים שגובהם מעל לחמישה מטרים.
 
שטח היערות העולמי הוא כ-38 מיליון קמ"ר. זהו שטח המהווה כ-30% מהשטח היבשתי של כדור הארץ. ההערכות הן כי עד לפני 8,000 שנים כיסו היערות שטח של 62 מיליון קמ"ר, שהם 50% מהשטח היבשתי של כדור הארץ. 

ברחבי העולם ישנם כמה סוגים של יערות. סוג היער מוגדר על פי התצורה שלו, המושפעת בעיקר מהאקלים ומסוג הקרקע. סוגי היערות העיקריים הם:
 
  • יערות טרופיים – יערות הנמצאים ליד קו המשווה. ריבוי משקעים וטמפרטורה קבועה באופן יחסי לאורך השנה גורמים לכך שהיערות הטרופיים הם בעלי קצב צמיחה וחידוש גבוהים, ומשום כך מהווים בית גידול לכמחצית ממגוון המינים המוכרים למדע. היערות הטרופיים הם גם היערות הפגיעים ביותר, בראש ובראשונה כתוצאה מכריתה ומשינוי בית הגידול לשטחי חקלאות.
  • יערות ממוזגים – נמצאים בצפון-מזרח אמריקה, בצפון-מזרח אסיה ובמערב ומרכז אירופה. החידוש של היערות הממוזגים הוא איטי מכיוון שעונת הצמיחה היא קצרה. יערות צפוניים (טייגה) – הביום היבשתי הגדול ביותר.
  • יערות מחטניים הנמצאים באזורים בעלי חורף קר ארוך וקיץ חם וקצר. מכיוון שכך עונת הצימוח קצרה והחידוש איטי. יערות צפוניים נמצאים באירופה, אסיה, סיביר וצפון אמריקה. 

 

 
יער

מקור התמונה: Nikola Ostrun

מפה עולמית עם מערכות אקולוגיות של יערות

מאגר הידע