ישראל, למרות שטחה הקטן יחסית, מתייחדת בעושר של מאפיינים גיאוגרפים שיוצרים בה פסיפס של בתי גידול השונים זה מזה באקלים, בקרקע ובגובה הטופוגרפי. מגוון הנופים והמערכות האקולוגיות מקיים מגוון של מינים ושל אוכלוסיות של מינים. 
כבר במקורות מתואר עולם החי והצומח העשיר הקיים בארץ ישראל. בתארו את ארץ הבחירה לבני ישראל במדבר, אלוהים מציין את שבחה "ז כִּי יְהוָה אֱלֹהֶיךָ, מְבִיאֲךָ אֶל-אֶרֶץ טוֹבָה:  אֶרֶץ, נַחֲלֵי מָיִם--עֲיָנֹת וּתְהֹמֹת, יֹצְאִים בַּבִּקְעָה וּבָהָר.  ח אֶרֶץ חִטָּה וּשְׂעֹרָה, וְגֶפֶן וּתְאֵנָה וְרִמּוֹן; אֶרֶץ-זֵית שֶׁמֶן, וּדְבָשׁ." (דברים ח, ז-ח).
מיקומה של ישראל בצומת בין היבשות אפריקה אירופה ואסיה הביא אליה מגוון מינים שהתפתחו בסביבות מחיה שונות. בתקופות קדומות ישראל הייתה מחוברת לסירוגין לגוש של אפריקה או לזה של אירופה-אסיה (אירואסיה), או לשניהם. בעלי החיים אשר התפתחו בנפרד בכל אחת מהיבשות, עברו מדרום צפונה ומצפון דרומה בכל פעם שהיבשות היו מחוברות. עבור חלק ממינים אלו מהווה ישראל את גבול תחום תפוצתם. בנוסף לכך מאפשר הגשר היבשתי למספר גדול של מיני עופות לנצל את ישראל כנתיב נדידה בדרכן מאפריקה לאירופה ולאסיה באביב, ובחזרה לאפריקה בעונת הסתיו.
בישראל מתקיימים מספר טיפוסי אקלים, המאפשרים קיום של מגוון מינים גדול. בתחום גיאוגרפי צר קיים מפל חריף בתנאי האקלים: מתנאי אקלים לח בצפון לתנאי יובש קיצוני בדרום, ומתנאי אקלים לח יחסית וממוזג במערב לתנאים יבשים וחמים במזרח. גם הבדלי הרום יוצרים שוני באקלים – מאקלים קריר ולח יחסית בראשי ההרים ועד לאקלים חם ויבש בבקעת הירדן. מינים השונים מאוד זה מזה בדרישותיהם האקולוגיות יכולים למצוא את התנאים המתאימים להם. כך למשל ניתן למצוא בארץ מינים של בעלי חיים אוהבי קור המגיעים אלינו מאירופה הקרה וחיים באזור החרמון והגליל העליון. מנגד נוכל למצוא מינים אוהבי חום ויובש המגיעים אלינו מאפריקה וחיים אצלנו במדבריות של דרום הארץ ולאורך בקעת הירדן. כן ניתן למצוא באזורנו בתי גידול בעלי מאפיינים טרופיים בעיקר לאורך צפון נהר הירדן. בתי גידול אלו מאופיינים במים מתוקים ובטמפרטורות גבוהות.
ההיסטוריה הגיאולוגית ומגוון טיפוסי האקלים יצרו בישראל גם עושר של קרקעות שונות -  קרקעות כבדות, קלות וחוליות, אזורי סלעים ומקווי מים.לסוגי קרקע שונים יש השפעה שונה על משטר המים ועל הצומח הגדל עליהן, ולכן מגוון של קרקעות תורם גם הוא ליצירת המגוון של בתי הגידול.
היוזמה לטקסונומיה בישראל הוקמה כדי לקדם את הכשרתו של דור חדש של טקסונומים ולהעשיר את הידע הבסיסי על המגוון הביולוגי של ישראל.
אוספי הטבע הלאומיים באוניברסיטת תל אביב מתעדים את עולם החי והצומח של האזור במהלך מאה השנים האחרונות. האוספים כוללים מיליוני פריטים, והם מהווים תשתית מחקר חיונית למדענים מן הארץ ומרחבי העולם.
פוסטר "זה בטבע שלנו - מגוון ביולוגי בישראל" של משרד הגנת הסביבה

מקור: משרד הגנת הסביבה


מאגר הידע