מאביקים מהווים חלק משמעותי מכלל מגוון המינים על פני כדור הארץ. ההערכה היא ש-200,000­-300,000 מינים של חסרי חוליות, כמו פרפרים, חיפושיות, עשים, זבובים ודבורים, משמשים כמאביקים ברחבי העולם. בנוסף להם מעורבים בתהליכי האבקה גם כ-2,000 מיני חולייתנים, בהם ציפורים, יונקים וזוחלים. להלן דוגמאות אחדות למאביקים ברחבי העולם:

  • פרפרים מהסוג דנאית (Danaus) ודבורי בומבוס הינם מיני מאביקים מצויים בגנים ברחבי ארצות הברית. בגינות בארץ ניתן להבחין בפרפרים רבים ממשפחת הלבניניים (Pieridae) וממשפחת הכחליליים (Lycaenidae).

 

  • זכרים של יתושים הם מאביקים יעילים למיני צמחים רבים ברחבי העולם, כולל סחלבים נדירים.

 

  • קוליברי הבומבוס (Atthis heloisa) הוא מין גדול מעט יותר מדבורת בומבוס, היכול לרחף אל מול פרח בקצב של מאה חבטות כנף בשנייה בזמן שהוא שותה צוף.

 

  • מין ציפור (Zenaida asiatica) ומין עטלף (Leptonycteris yerbabuenae) משמשים כמאביקים לקקטוס הסגוארו.

 

  • מין של רפרף ממדגסקר, בעל חדק של 30 סנטימטרים, יכול לשאוב צוף מסחלבים בעלי פרח עם צינור צוף עמוק במיוחד.

 

  • עטלפי פירות אסייתיים ענקים (Pteropus), המכונים שועלים מעופפים, הם עטלפים עם מוטת כנפיים של מעל למטר וחצי. הם חלק מ-300 מיני עטלפים המשמשים כמאביקים ברחבי העולם.

מאביקי בר שומרים על בריאותם של המערכות האקולוגיות ובתי הגידול שעליהם מסתמכים יצורים רבים אחרים. הם משמשים גם כמאביקים חשובים של גידולי חקלאות, אך לרוב תרומה זו נעלמת מעיננו. דבורי בר, פרפרים, עשים וזבובים מותאמים להאבקת גידולים רבים לפחות כמו דבורת הדבש, אם לא טוב ממנה. מחקרים שנערכו בקליפורניה הראו שבהתקיים בית גידול מתאים, דבורי בר מצליחות לספק שירותי האבקה מספקים, אפילו לגידולים עם צורכי האבקה כבדים כגון אבטיחים. האבקה זו אינה נעשית על ידי מין בודד של דבורה, אלא על ידי יותר מ-30 מינים, ויחדיו הם מבטיחים האבקה הולמת שנה אחר שנה, למרות התנודות הטבעיות באוכלוסייה.

בקנה מידה עולמי, לפחות 20 סוגים של בעלי חיים מלבד דבורי דבש מספקים שירותי האבקה לרבים ממאה הגידולים החשובים ביותר בעולם. יחדיו הם מאביקים מספר מיני גידולים לפחות כמו דבורי דבש מסחריות. לדוגמה:
דבורי בר בארצות הברית מאביקות גידולים רבים שאינם מואבקים באופן יעיל על ידי דבורי דבש, ובכללם אוכמניות, חמוציות, חצילים, קיווי ועגבניות.
 
עטלפים באיים באוקיינוס מאביקים צמחים בעלי חשיבות כלכלית כמו בננות, אגבה, דוריאן וכמה מינים של אקליפטוס ודקלים, וכן את כל מיני עצי חופת היער הטרופי. יבחושים עוקצים הם המאביקים הראשיים של הקקאו.
 
קיימים כ-750 מיני פיקוסים, ורובם מסתמכים על צרעות להאבקתם. פיקוסים הם משאב בעל חשיבות רבה לאדם ולבעלי החיים ביער הטרופי. באזורים מסוימים הפיקוסים מספקים כ-70 אחוזים מתזונת מיני החולייתנים.
מאביקי בר בישראל (מימין לשמאל): בומבוס האדמה Bombus terrestris, כחליל אנטיוכה Cyaniris antiochena, חיפושית רפואנית Mylabris hemprichi, ססמבריק אדמוני Zygaena graslini. צילום: עוז ריטנר.

מאביקי בר בישראל (מימין לשמאל): בומבוס האדמה Bombus terrestris, כחליל אנטיוכה Cyaniris antiochena, חיפושית רפואנית Mylabris hemprichi, ססמבריק אדמוני Zygaena graslini. צילום: עוז ריטנר.


מקורות ומידע נוסף

הדפים הבאים הם חלק מהערכה להסברת חשיבות אזורים לגידול ורבייה ימיים. הערכה פותחה על ידי ה-Ecological Society of America. תרגום הערכה ועיבודה: קמפוס טבע, אוניברסיטת תל אביב. 

אופן ציטוט הערכה:

Ecological Society of America. 2008. Communicating Ecosystem Services Pollination Toolkit.

Online at www.esa.org/ecoservices.

תרגום ועיבוד: קמפוס טבע, אוניברסיטת תל אביב, 2011. ברשת - http://earthweb.campusteva.tau.ac.il

משאבי הוראה