"חמור יותר משחשבנו בעבר" 
- דו"ח הפאנל הבין-ממשלתי לשינויי אקלים, 2007.

הוויכוח על הפרשנות של התצפיות המדעיות בתופעות התחממות האקלים העולמי הסתיים. עתה ישנו צורך דחוף במחויבות פוליטית בין-לאומית אמיתית ובפעולות משמעותיות להפחתת הפליטות של גזי החממה לאטמוספרה. 

בפברואר 2007 התפרסם חלקו הראשון של הדו"ח הרביעי על שינויי אקלים. הדו"ח נכתב על-ידי צוות מדענים בין-לאומי חברי הפאנל הבין-ממשלתי לשינויי אקלים. בדו"ח מדעני העולם מזהירים כי כישלון בצמצום פליטות גזי החממה לאטמוספרה של כדור הארץ יוביל בתוך עשורים מעטים לשינויי אקלים הרסניים. אזהרה זו היא האזהרה הקשה והמוחלטת ביותר שפורסמה עד כה בנושא שינויי האקלים העולמיים. 

על פי התחזיות המעודכנות שבדו"ח, אם קצב פליטות גזי החממה הנוכחי לא יצטמצם, קיימת סבירות גדולה ביותר שעד לסוף המאה ה-21 תעלה הטמפרטורה העולמית הממוצעת ב-4°C מעל לרמתה כיום. על פי התחזיות הקיצוניות ביותר, ההתחממות יכולה להגיע עד לרמה של 6.4°C מעל לטמפרטורה העולמית הממוצעת כיום. התחזיות המובאות בדו"ח על מידת ההתחממות חמורות יותר מהתחזיות שהציגו מדעני ה-IPCC בדו"חות קודמים, מפני שהמדענים גילו שההידרדרות שחלה במערכות האקולוגית היבשתיות והימיות של העולם פוגעת ביכולתן לקלוט פחמן דו-חמצני ולקבע אותו. 

דו"ח שינויי אקלים 2007 מבוסס על עבודות מחקר של 600 מדענים מ-40 מדינות. לפני פרסומו קראו ובחנו את הדו"ח יותר מ-600 מבקרים מתחומים מקצועיים שונים. כמו כן, הדו"ח נקרא ואושר על ידי אנשי מקצוע רבים המשמשים כנציגי ממשלות שונות. הדו"ח כמעט אינו משאיר מקום לספק בדבר האחריות של הפעילות האנושית למרבית ההתחממות העולמית הנמדדת בעשורים האחרונים על פני כדור הארץ.

צוות ה-IPCC מדגיש שעדיין ניתן למנוע את התממשות התרחישים הקודרים ביותר. מעבר עולמי משמעותי לטכנולוגיות נקיות ויעילות בניצול משאבים עשוי לצמצם את העלייה הצפויה בטמפרטורה העולמית ב-50%. עם זאת, גם על פי התרחיש האופטימי ביותר יהיו הטמפרטורות העולמיות הממוצעות בשנת 2100 גבוהות לפחות ב-2.4°C מהטמפרטורות הממוצעות ששררו בעולם בתקופה שלפני המהפכה התעשייתית. יש לציין, כי כל עלייה הגבוהה מ-2°C מוגדרת כהתחממות מסוכנת. 
על פי הדו"ח, עלייה של 4°C בטמפרטורה העולמית הממוצעת תגרום להכחדה של מאות אלפי מינים, תוביל למחסור חריף במים ובמזון במדינות חלשות ותגרום להצפות ולשיטפונות הרסניים, שיעקרו מביתם מאות מיליונים של בני אדם. ההתחממות צפויה להיות קיצונית יותר באזור הקטבים ולגרום להאצת תהליכי ההתמוססות של מדפי הקרח של גרינלנד ואנטרקטיקה.


מאגר הידע