אורגניזמים שמתרבים ברבייה אל-מינית (אורגניזמים שבטיים) ממשיכים לגדול ולשכפל את עצמם במהלך כל חייהם, ובאופן תיאורטי מסוגלים לחיות לנצח. התאים שבגופם מתחלפים, אך המטען הגנטי נשאר. מסיבה זו האורגניזמים העתיקים בעולם הם אורגניזמים שבטיים (clonal). אורגניזמים כאלו קיימים בכל ממלכות החיים – מחיידקים ועד בעלי חיים. גילם של האורגניזמים שמתרבים ברבייה אל-מינית יכול להגיע לעשרות אלפי שנים. לעומתם, הגיל המבוגר ביותר שאליו מגיעים בעלי חיים שמתרבים ברבייה מינית הוא 200-100 שנים.

משך החיים של היצורים העתיקים בעולם
צפצפה רטיטה. צילום: scottks1

תפוצה: מרכז וצפון אמריקה

השלכת המרהיבה בארצות הברית ובקנדה מוכרת לרבים. אחד הצבעים העזים ביותר הוא תרומתה של הצפצפה הרטיטה (שמה ניתן לה בגלל הרפרוף הייחודי של עליה ברוח). זהו העץ הנפוץ ביותר באמריקה הצפונית והשני הכי נפוץ בעולם.

לומטיה. צילום: dracophylla

תפוצה: טסמניה

הצמח Lomatia tasmanica הוא שיח בעל עלים ירוקים מבריקים ופרחים ורודים. המין התגלה בשנת 1937 במהלך עבודות כרייה באזור מרוחק בדרום-מערב טסמניה וזכה לכינוי King's lomatia. המין נמצא כיום בסכנת הכחדה ונותר ממנו פרט בודד, אך עצום בגודלו.

Posidonia oceanica. צילום: David Balata. מקור: WoRMS
תפוצה: הים התיכון
עשבי ים הם צמחים ימיים שיוצרים על קרקעית הים "אחו" נרחב. Posidonia oceanica, המכונה גם עשב נפטון, הוא עשב ים אנדמי (המוגבל לאזור תפוצה מסוים) לים התיכון. הפירות של עשב נפטון צפים במים ומכונים באיטליה זיתי ים (l'oliva di mare).
אלמוגי עומק (Leiopathes sp.). צילום: Erik Cordes
תפוצה: עולמית
רוב האלמוגים מוגבלים לחיים באזורים טרופיים ולעומק שאליו חודרות קרני השמש. הסיבה לכך היא שהאלמוגים מקיימים יחסי גומלין עם אצה שיתופית אשר חיה בתוך האלמוג ומבצעת פוטוסינתזה. לעומתם, אלמוגי עומק הם אלמוגים שחיים בקרקעית האוקיינוסים, בעומקים של עד 3,000 מטרים.
Welwitschia mirabilis. צילום: Harald Süpfle

תפוצה: מדבר נמיב במערב נמיביה ודרום מערב אנגולה

צמח מדברי עתיק, אנדמי (מוגבל באזור תפוצתו) למדבר נמיב. הצמח הראשון התגלה בשנת 1860 על ידי הבוטנאי האוסטריFriedrich Welwitsch . הצמח חי במדבר צחיח עם כמות משקעים של 10­-100 מילימטרים בשנה, ובשנים מסוימות – ללא  גשם כלל.

ירטה (Llareta- Azorella compacta). צילום: szeke

תפוצה: האנדים (מערב דרום-אמריקה)

הירטה (Llareta- Azorella compacta)הוא שיח מדברי ירוק עד מאזור האנדים הגבוהים. הוא גדל בגבהים של 3,200 עד 4,500 מטרים מעל פני הים. כדי להתאים עצמו לתנאים הקשים של המדבר האלפיני שבו הוא מתקיים, השיח בנוי בצורה של חצי כדור דחוס. מבנה זה מקטין את שטח הפנים החשוף לאידוי מים. החלק הפנימי של הצמח מכיל ענפים מתים אשר כולאים את הלחות מהאוויר.

Armillaria ostoyae

תפוצה: מערב אמריקה הצפונית

הפטריות מוגדרות כממלכה, בדומה לממלכות הצמחים ובעלי החיים. הפטריות נחלקות לפטריות חד-תאיות (שמרים) ולפטריות של קורים (תפטיר). פטריות הקורים מתפשטות על ידי שליחת קורים מתארכים. רבייה מינית של פטריות הקורים מתרחשת על ידי גופי רבייה, שהם מבנה קורי צפוף שיוצר את גוף הפטרייה המוכר. מינים רבים של פטריות ניזונים מפירוק רקב, ובכך מסייעים למחזור חומרים בטבע.

ג'ורג' הבודד (Geochelone gigantea). מקור: galapagospark.org
צבי הענק היו נפוצים בעבר הרחוק (תקופת הפליסטוקן) בכל היבשות, למעט אוסטרליה ואנטרקטיקה. כיום אפשר למצאם רק באיים מרוחקים כגון איי מרשל וגלפגוס שבאוקיינוס השקט. רוב המינים המוכרים כיום נמצאים בסכנת הכחדה. משך חייהם בטבע אינו ידוע והוא מוערך ב-150-100 שנים. 
Balaena mysticetus. צילום: David Rugh. מקור: NASSA

תפוצה: אוקיינוס הקרח הצפוני

היונק המגיע לגיל המופלג ביותר הוא לווייתן קשות ראש (Balaena mysticetus). גילו של הפרט המבוגר ביותר שנמצא הוערך ב-211 שנים. זהו גם הלווייתן השני בגודלו בעולם, אחרי הלוויתן הכחול. בקרב בעלי החוליות ניתן למצוא קשר בין אורך החיים למשקל גוף, הנובע מכך שהגידול לוקח זמן. לכן אין זה מפתיע שאחת החיות הגדולות בעולם היא גם אחת המבוגרות.

Hypsibius dujardini. מקור: UNC Chapel Hill. צילום: Bob Goldstein & Vicky Madden

תפוצה: עולמית (כולל בתי גידול קיצוניים)

דובוני המים (Tardigrada) הם מערכה של בעלי חיים מיקרוסקופיים, ככל הנראה קרובים לפרוקי הרגליים. הם נפוצים בכל העולם וכמעט בכל בית גידול. דובוני המים מסוגלים לשרוד בתנאים קיצוניים של חום (מעל 100 מעלות צלזיוס) וקור (עד טמפרטורה הקרובה לאפס המוחלט), קרינה ויובש.

מאגר הידע