זרעונית (Bruchidae)

זרעונית. צילום: עוז ריטנר

הזרעוניות הן חיפושיות שהזחלים שלהן ניזונים מזרעי השיטה. הנקבה מטילה את הביצים בתוך תרמילי הזרעים, והזחלים שבוקעים ניזונים מהזרעים ולבסוף מתגלמים בתוך קליפת הזרע או התרמיל. הזרעוניות פוגעות בכ-95% מזרעי השיטה ולרוב זרעים נגועים אינם מסוגלים לנבוט. זרעים שבהם רק החלה התפתחות הזרעוניות ושנאכלים על ידי פרסתנים (כגון צבי) יכולים להינצל מכיוון שמערכת העיכול של הפרסתנים קוטלת את הזרעוניות.

צילום: עוז ריטנר

הרנוג השיטים (Loranthus acacia)

הרנוג השיטים (Loranthus acacia)

הרנוג השיטים הוא צמח טפיל ממשפחת ההרנוגים. מקורו בסודאן והוא נפוץ בארץ לאורך השבר הסורי-אפריקאי מאילת ועד בית שאן. ההרנוג מוציא מעין צינור ארוך שחודר את קליפת השיטה ויונק ממנה מינרלים. להרנוג עלים ירוקים גילדנים ופרחים אדומים בעלי מבנה צינורי שמתאים במיוחד להאבקה על ידי ציפורים (בעיקר צופית). כשהציפורים ניזונות מהצוף של ההרנוג, הזרעים שלו נדבקים מתחת למקור ומועברים כך מעץ שיטה אחד לאחר.

שחאורית סיני (Adesmia cancellata)

שחאורית סיני (Adesmia cancellata)

השחאורית היא חיפושית שחורה וגדולה הפעילה בשעות היום. צבעה השחור מאפשר לה להתחמם במהירות בשעות הבוקר הקרירות ולהקדים את פעילותה יחסית לחרקים אחרים. בשעות הצהרים הלוהטות השחאורית נמנעת מהתחממות יתר הודות לרגליה הגבוהות שמרחיקות את גופה מהקרקע הלוהטת ובעזרת חלל שמצוי מתחת לכנפיה וכולא אוויר לצורך בידוד. כמו כן, בשעות החמות השחאורית מסתתרת בצל. השחאורית ניזונה מחומר אורגני שהיא מוצאת מתחת לעץ השיטה, המורכב בעיקר מנשורת של פרחי השיטה.

צופית בוהקת (Cinnyris osea)

צופית בוהקת (Cinnyris osea)

הצופית היא ציפור טרופית קטנה, המוכרת בעיקר בזכות הצבעים המרהיבים של הזכר. בעבר הייתה תפוצתה בארץ מוגבלת לאזורים שבהם הייתה צמחייה סודנית של עצי שיטים. באזורים אלו הצופית ניזונה מפרחי הרנוג השיטים ומאביקה אותו. בעקבות שתילת עצי נוי טרופיים ברחבי הארץ התפשטה הצופית, וכיום היא נפוצה בכל רחבי הארץ.

מאגר הידע