יחסי הגומלין בין צמחים בעלי פרחים והמאביקים שלהם התפתחו כבר בתקופת הקרטיקון, לפני כ-140 מיליון שנה. יחסי הגומלין האלה מועילים לרוב לשני הצדדים: צמחים בעלי פרחים מייצרים צוף – חומר מזין בעל ערכי סוכר גבוהים, שהוא חסר ערך ישיר עבור הצמח עצמו, אבל מהווה מקור אנרגיה הכרחי עבור המאביק. המאביק, בתמורה, מעביר את אבקת הצמח וכך מסייע לו להתרבות. בחלק מהמקרים יחסי הגומלין אינם הדדיים. לדוגמה, חיפושיות רבות אוכלות אבקה במקום להפיץ אותה לפרח אחר, וכמה מאביקים הסתגלו ל"גניבת צוף" – שתיית צוף מהפרח מבלי שהם נוגעים במאבקים (איבר באבקנים שבו נמצאים שקי האבקה).

ישנם גם הבדלים ביעילות העברת האבקה בין מאביקים שונים. דבורים לדוגמה מזוהות בדרך כלל כקבוצה החשובה ביותר של המאביקים. ישנן שלוש סיבות להכללה זו. ראשית, דבורים הן החרק מבקר הפרח העיקרי שאוסף ומעביר אבקה באופן פעיל (מלבד קבוצה קטנה של צרעות ממשפחת ה-Masaridae, שגם אוספת אבקה). חרקים אחרים מחפשים צוף או אבקה על פרחים או אוכלים חלקים מהפרח ונוגעים באבקה רק במקרה. שנית, דבורים מחפשות מזון באופן עיקש באותו שטח סביב הקן, ולכן צמחים באזור זה נהנים ממספר ביקורים רב. לבסוף, דבורים מבקרות במין אחד של פרח במסע שיחור מזון אחד (הרגל הידוע כהתמדה בפרח), והרגל זה מבטיח שאבקה תועבר ביעילות ובדיוק.

עש ממשפחת האדליתיים מאביק צמח סוכך. צילום: עוז ריטנר

עש ממשפחת האדליתיים מאביק צמח סוכך. צילום: עוז ריטנר

לעומת זאת, כמעט כל הפרפרים אוספים רק צוף בזמן מעופם אחר מזון ובביקורם בפרח מתאים. יוצא דופן מעניין הם כמה פרפרים טרופיים מהסוג Heliconius שאוספים כדורי אבקה שמהם הם ממצים חומצות אמינו בתהליך של העלאת גירת צוף. זבובים וחיפושיות ניזונים ככלל מצוף, אף על פי שחלקם אוכלים גם אבקה (מקור טוב לחלבונים ולחומרים מזינים) או אפילו חלקים מהפרח. הם מבקרים בפרחים גם כדי לחפש בני זוג או להתחמם, ובזמן זה הם מתחככים באבקה. לא זו בלבד שהעברת האבקה היא מקרית, אלא שמספר הגרגירים שהם מעבירים הוא נמוך. עם זאת, שפע הזבובים והחיפושיות ורמת פעילותם הגבוהה בפרחים מעידים על כך שהם בכל זאת מאביקים בעלי חשיבות. הדבר נכון בעיקר עבור זבובים של אזורים קרים כמו האלפים והחוג הצפוני, שם הם עשויים להיות חשובים אפילו יותר מדבורים.

למרות היתרונות ההדדיים, יחסי צמח-מאביק נבדלים מאוד בדרגת התלות שקיימת בין הצמח ומיני המאביקים. הרוב המכריע של צמחים בעלי פרחים תלוי בריבוי מאביקים למילוי צורכי הרבייה. הדבר מתבטא לעיתים קרובות בצורת הפריחה או בנגישות הצוף. צמחים ממשפחת המורכבים (Asteraceae) כמו חרצית וממשפחת הסוככיים (Apiaceae) כמו גזר הם דוגמאות לצמחים בעלי צוף נגיש, ולכן יש להם מאביקים רבים. צמחים בעלי פרחים מרוויחים ממשיכה של מאביקים רבים, מכיוון שריבוי של מאביקים מעלה את מספר הביקורים בצמח, ובנוסף לכך, מין מאביק אחד יכול להחליף מין אחר במקרה של תנודות באוכלוסייה או הידלדלות שלה. אולם יש גם חסרונות לסוג כזה של יחסי גומלין. לדוגמה, חלק מהמאביקים יעילים מאחרים, וכאשר הצמח מושך מאביק ג'נרליסטי, הוא מסתכן בהאבקה יעילה פחות. כמו כן, צמח המושך מאביק ג'נרליסטי צריך להתחרות עם מיני צמחים אחרים על אותם מאביקים.

חלק מהצמחים מסתמכים על מעט מאביקים מתמחים. לצמחים אלו יש פרחים בעלי מבנה מורכב עם צוף או אבקה חבויים, הנגישים רק למתי מעט. פרחי התורמוס (Lupinus) והדורבנית (Delphinium), למשל, נגישים רק לדבורי בומבוס או לקוליברים, ואילו חבצלות מים אפריקאיות (Nymphaeaceae) מואבקות בעיקר על ידי חיפושיות מהסוג קרנפית (משפחת הזבליתיים, Scarabaeidae).

חיפושיות מהסוג Adoretus פעילות בלילה ונמשכות לפרחים ריחניים. הן אוכלות חלקים מהפרח כמו עלי הכותרת ומוצאות בו בני זוג. צילום: עוז ריטנר

חיפושיות מהסוג Adoretus פעילות בלילה ונמשכות לפרחים ריחניים. הן אוכלות חלקים מהפרח כמו עלי הכותרת ומוצאות בו בני זוג. צילום: עוז ריטנר

לפרחים המואבקים על ידי עטלפים יש כמה תכונות ייחודיות. הם בדרך כלל גדולים, מוצקים ובעלי מפתח גדול, המותאם לראש העטלף ומאפשר לו לטמון את ראשו בסמוך לאבקנים בזמן שהוא תוחב את לשונו הארוכה עד לצוף. עטלפים נחשבים לעיוורי צבעים, ואכן צמחים המואבקים על ידם חיוורים בדרך כלל, פורחים בלילה ובעלי ריח חזק במיוחד. פרחי הקקטוסים סגוארו (Carnegiea gigantea) והעוגב (Stenocereus thurberi) הם דוגמה טובה לצמחים בעלי תכונות אלו.

קבוצה קטנה יותר של צמחים בעלי פרחים תלויה לחלוטין בשירותיו של מין בודד של מאביק. מערכת יחסים מחייבת שכזאת קיימת בין צמח היוקה (משפחת Agavaceae) ועש היוקה (משפחת Prodoxidae) או בין הפיקוסים לצרעות. מערכת יחסים מותאמת במיוחד היא אידיאלית עבור שני הצדדים מפני שיעילות ההאבקה גבוהה והתחרות על משאבי מזון בין מאביקים נמוכה. עם זאת, סוג כזה של מערכת יחסים גורם לשני הצדדים להיות פגיעים לתנודות באוכלוסיות בן הזוג.

צילום: דבורת Osmia ribifloris מאביקה פרחי ברברית מקור: USDA - Agricultural Research Servic

צילום: דבורת Osmia ribifloris מאביקה פרחי barberry מקור: USDA - Agricultural Research Servic 


מקורות ומידע נוסף

הדפים הבאים הם חלק מהערכה להסברת חשיבות אזורים לגידול ורבייה ימיים. הערכה פותחה על ידי ה-Ecological Society of America. תרגום הערכה ועיבודה: קמפוס טבע, אוניברסיטת תל אביב. 

אופן ציטוט הערכה:

Ecological Society of America. 2008. Communicating Ecosystem Services Pollination Toolkit.

Online at www.esa.org/ecoservices.

תרגום ועיבוד: קמפוס טבע, אוניברסיטת תל אביב, 2011. ברשת - http://earthweb.campusteva.tau.ac.il

משאבי הוראה