תיירות עולמית היא כפי הנראה התעשייה הרווחית ביותר בעולם ותיירות חופים היא הענף בעל קצב הגידול המהיר ביותר. חלק גדול מהתיירות הזאת מרוכז בנופים יפים שכוללים בתוכם בתי גידול חיוניים לצעירים. ההערכה היא ששוניות האלמוגים מספקות מוצרים ושירותים בשווי של 375 מיליארד דולר מדי שנה. רוב הסכום הזה מקורו בתיירות. הדרישה לביומים מגוונים ועשירים מבחינה ביולוגית כמו שוניות אלמוגים מעלה את ערכם של בתי הגידול לצעירים שקשורים אליהן, למשל יערות מנגרובים וכרי עשב ים. בארצות הברית לבדה מספקים שוניות האלמוגים ובתי הגידול הקשורים אליהן מיליוני משרות ומיליארדי דולרים בתיירות כל שנה. תיירות מבוססת שוניות ב-Florida keys מייצרת למעלה מ-1.2 מיליארד דולר, ובהוואי ההכנסה השנתית משמורת טבע אחת של שונית אלמוגים שגודלה כ-1.3 קמ"ר היא יותר מ-8.6 מיליון דולר. אפילו אזורי חוף ממוזגים ובתי הגידול שלהם לצעירים הם בעלי ערך תיירותי: ב-1984 הסכים הציבור לשלם בין 10 ל-100 מיליארד דולר עבור שיפור קל באיכות המים של מפרץ צ'סאפיק.
 
עם זאת, תיירות שאינה מבוקרת, מווסתת או הולמת, יכולה להוות איום על בתי הגידול לצעירים. תשתית התיירות יכולה לגרום לשינוי ולזיהום של בית הגידול, וצריכה יכולה לגרום לדיג יתר ולדרדור. אפילו תיירות מבוססת טבע יכולה ליצור איום על גורם המשיכה של האנשים למקום, למשל כאשר מספר התיירים עולה על יכולת הנשיאה של האתר או כשההתנהגות של התיירים אינה מפוקחת כראוי.

מקורות ומידע נוסף

דפים אלו הם חלק מהערכה להסברת חשיבות אזורים לגידול ורבייה ימיים. לדף הבית של הערכה לחצו.  הערכה פותחה על ידי ה-Ecological Society of America. תרגום הערכה ועיבודה: קמפוס טבע, אוניברסיטת תל אביב.

אופן ציטוט הערכה:

Ecological Society of America. 2010. Communicating Ecosystem Services Toolkit: Marine Nurseries Tool kit. Online at www.esa.org/ecoservices. תרגום ועיבוד: קמפוס טבע, אוניברסיטת תל אביב, 2011. ברשת - http://earthweb.campusteva.tau.ac.il

 

משאבי הוראה