חרקים רבים ניזונים מצוף הפרחים וממוהל העץ שמכילים ריכוז גבוה של סוכר. חרקים שניזונים מצוף הפרחים חשובים לשיטה, מכיוון שהם מאביקים את השיטה כשהם עוברים מפרח לפרח. חלק מהחרקים שניזונים מהחלקים העשירים בסוכר של השיטה, מפרישים את שאריות הסוכר בצורת "טל דבש" שממנו ניזונות נמלים.

נמלה אורגת (Polyrachis simplex)

הנמלה האורגת נפוצה בנאות מדבר בארץ. לזחלים יש בלוטות משי שמשמשות אותם לטוויית הפקעת שבתוכה הם מתגלמים. הנמלים הפועלות תופסות את הזחלים, מכוונות אותם ומגרות אותם להפריש את הקורים וכך משתמשות בקורים לריפוד הקן, לציפוי הקירות ואפילו ליצירת וילון בכניסה לקן. הנמלים האורגות ניזונות בין היתר מטל דבש, ולעתים הן משתמשות בזחלים שלהן כדי לטוות מעין "רפתות" סביב לחרקים שמייצרים עבורן את טל הדבש.

גבנונית השיטים (Oxyrrhachis furva)

הגבנונית היא ציקדה בעלת בליטות על החזה, הדומות לקוצים הקטנים של השיטה ומאפשרות לה להסתוות בצורה כמעט מושלמת בין ענפי העץ. הביצים מוטלות בתוך חריצים בקליפת ענפי השיטה. לגבנונית חדק מציצה שהיא מחדירה לתוך הענפים כדי למצוץ את המוהל העשיר בסוכר. הגבנונית מפרישה את עודפי הסוכר שנקראים "טל דבש" מפי הטבעת. טל הדבש מושך אליו נמלים שניזונות ממנו. אחת הנמלים האלה היא הנמלה האורגת (Polyrachis simplex), המפרישה סיבי משי סביב הגבנונית כדי להגן עליה.

כחליל השיטה (Azanus ubaldus)

הכחליל הוא פרפר שניזון מצוף פרחי השיטה ובתוך כך מאביק אותה. הזחלים של הכחליל מפרישים את שאריות הסוכר (טל דבש) מבלוטה מיוחדת. טל הדבש מושך אליו נמלים שניזונות ממנו ומגנות על הזחלים.

נמלה וגבנונית השיטים. צילום: עמיר ויינשטיין

נמלה וגבנונית השיטים. צילום: עמיר ויינשטיין

נמלים על זחל של כחליל השיטה (Azanus ubaldus). צילום: עוז ריטנר

נמלים על זחל של כחליל השיטה (Azanus ubaldus). צילום: עוז ריטנר


כדית מדברית (Katamenes dimidiativentris). צילום: עמיר וינשטיין

כדית מדברית (Katamenes dimidiativentris). צילום: עמיר וינשטיין

כדית מדברית (Katamenes dimidiativentris)

הכדית המדברית היא צרעה שניזונה מצוף פרחי השיטה ובתוך כך מאביקה אותה.

דבורת הדבש הננסית (Apis florea)

דבורת הדבש הננסית היא מין פולש. הדבורה בונה במהירות חלות דבש שנתלות על שיחים ועצים. מוצאה אסיאתי (ויאטנם, סין ומרכז אסיה), וככל הנראה היא הגיעה לאזורנו בספינה שעגנה בנמל עקבה שבירדן. הדבורה זוהתה באזור אילת לראשונה בשנת 2007, ובארץ היא נמשכת לפרחי השיטה. כמין פולש היא עלולה להתחרות עם מינים מקומיים על משאבים כגון מזון ומים. דבורת הדבש הננסית ידועה כמין פולש ממקומות אחרים בעולם וכיום נעשים מאמצים להכחיד את האוכלוסייה בישראל בעודה קטנה.
 

מאגר הידע