'משאבי הטבע ברשת' הוא ספר לימוד מקוון על מצבו של כדור הארץ: המגוון הביולוגי, האטמוספרה והאקלים, המים, הקרקע, המערכות האקולוגיות ושירותי המערכות האקולוגיות, המשבר הסביבתי וגורמי השינוי, התחזיות לעתיד והדרכים לפיתוח בר-קיימא.


שונית אלמוגים

המגוון הביולוגי הוא השונות שבין כל היצורים החיים בכדור הארץ: מווירוס מיקרוסקופי, פטריית קרקע ואצה חד-תאית ועד בעלי חיים וצמחים מורכבים וגדולים. אורגניזמים אלו מתקיימים ביבשה, בים ובמים מתוקים ויוצרים בהם מערכות אקולוגיות מורכבות.

המגוון הביולוגי כולל את הרמות הבאות:

Image by Norman Kuring, NASA GSFC, using data from the VIIRS instrument aboard Suomi NPP.
כדור הארץ עטוף במעטפת אוויר שנקראת 'אטמוספרה', המפרידה בינו לבין החלל החיצון. האטמוספרה מגיעה לגובה של כ-600 ק"מ מפני השטח של כדור הארץ, אף כי אין גבול ברור בין האטמוספרה לחלל. בגלל גובה האטמוספרה, אנחנו רואים רק את מה שקורה בחלקיה התחתונים. הניסיונות הראשונים ללמוד על האטמוספרה היו מנתונים של חילופי מזג האוויר, אודם הזריחות והשקיעות ונצנוצי הכוכבים. כיום שימוש במכשור מדעי מתקדם ורגיש מהחלל מאפשר להבין טוב יותר כיצד האטמוספרה בנויה ומתפקדת. 
החיים על פני כדור הארץ תלויים בקיומם של האטמוספרה, אנרגית השמש והשדות המגנטיים של כדור הארץ.

כוכב הלכת הכחול - 

זהו שמו השני של כדור הארץ בזכות המים המכסים את מרבית שטחו. 
המים מהווים את הבסיס לחיים על פני כדור הארץ; בהם התפתחו החיים לפני מיליארדי שנים והם המרכיב העיקרי בגופם של יצורים חיים. 
זמינות המים היא גם הגורם שמגביל את תפוצת מרבית היצורים כמו גם את מידת הפיתוח האנושי. 

Array

"עבור אנשים רבים שאינם חיים קרוב לאדמה, הקרקע נראית כמו חומר אחיד, חסר תנועה ומשעמם המשמש באופן מקרי כמצע לצמחים. למעשה התיאור הזה רחוק מאד מהאמת" (Brian Knapp, Soil Processes 1979).

הגן הבוטני
המערכות האקולוגיות ברחבי העולם הן התוצר של יחסי הגומלין בין המגוון הביולוגי המתקיים בהם לבין המים, הקרקע והאקלים באותו המקום. המערכת האקולוגית יכולה להיות קטנה מאד, כמו למשל מכלול היצורים והתנאים בעץ מסוים או רחבים ומקיפים כמו למשל האוקיינוס הארקטי. 

מערכות אקולוגיות מוגדרות על פי המאפיינים האקולוגיים של המערכת. זאת שלא כמו החלוקה הביוגאוגרפית של העולם, שמתייחסת גם להיסטוריה של האזור. 
מרכיבים של רווחת האדם ושירותי המערכת האקולוגית
  • מדוע אין חיים על כוכבי הלכת האחרים המוכרים לנו?
  • מדוע לא הקמנו עד היום מושבה בחלל?
  • מה מייחד את כדור הארץ ומאפשר בו את קיומנו?
 
התשובות לכך נובעות מהעובדה כי על פני כדור הארץ קיימים תנאים ייחודיים שאפשרו את היווצרות החיים בעבר ומאפשרים את המשך קיומם בהווה.
 
החיים על פני כדור הארץ נוצרו לפני כמעט ארבעה מיליארד שנה והם שינו את הרכב האטמוספרה, את האקלים, את הקרקע ועוד.
טורבינות רוח

הקהילה האנושית ניצבת בפני סדרה של בחירות לגבי איכות חיינו ומצב הסביבה העולמית. כל אחת מהבחירות האלה תעזור לקבוע באיזה סוג של עולם יחיו ילדנו ונכדינו. אפשרות אחת היא שסוף-סוף נעלה על דרך שתוביל אותנו לקראת שימור סביבתי ופיתוח בר-קיימה. אולם ייתכן מאוד שננוע בנתיב פחות מואר - המוביל להמשך הניצול וההתשה של ההון הטבעי של כדור הארץ, ולהגבלה חמורה של הבחירות שיעמדו בפני צאצאינו.

      מאגר הידע