תרומתם של מאביקי בר להאבקת גידולים חקלאיים זכתה להתעלמות ולחוסר הערכה במשך שנים רבות. עם זאת, התעוררות הבעיות המאיימות על דבורי דבש מסחריות בשנים האחרונות, הביאו לבחינה מחדש של תרומה זו. קלייר קרמן הובילה צוות חוקרים שבחנו את תרומת דבורי בר להאבקתם של ארבעה גידולים חקלאיים: אבטיחים, חמניות, שקדים ועגבניות. המחקרים נערכו באזור העמק המרכזי של קליפורניה, שהינו מהאזורים החקלאיים החשובים ביותר בצפון אמריקה. בעקבות המחקר השיקה האגודה האמריקאית לשימור חסרי חוליות (Xerces) פרויקט ארצי לשימור מאביקי בר לצורכי חקלאות.
מעל ל-99% מהערבות ומסוואנות האלונים בעמק ווילאמט
(Willamette) באורגון נעלמו. בחווה מקומית, חוות ג'פרסון הממוקמת דרומית לסיילם (Salem), משקמים יותר מ-800 דונם של בתי גידול של ערבות, אלונים וגדות נחלים בפרויקט מעורר השראה. החווה שייכת למארק וג'ולי קראוטמן, שהם גם הבעלים של משתלת "נבטי מורשת" (Heritage Seedlings). הפרויקט מנוהל על ידי הבוטנאית לינדה בוייר.
מטרתו העיקרית של הפרויקט היא לבסס אוכלוסיות גדולות ומגוונות מבחינה גנטית של צמחייה מקומית, כולל מינים המצויים בסכנת הכחדה.
מקור התמונה: Flickr, Kolin Toney
חברת החשמל פפקו (PEPCO) מנהלת רשת קווי חשמל לאורך 530 קילומטרים, המכסים כ-40,000 דונם בחמישה מחוזות במרילנד ובאזור קולומביה בארצות הברית. קווי החשמל חוצים אזורים כפריים ומגוון של בתי גידול טבעיים ושולחים שלוחות גם לערים ולפרברים. מטרתם העיקרית של מנהלי הרשת הינה לספק מעבר בטוח של חשמל, אך הם חותרים גם לצמצם את הפגיעה בבתי שבהם עוברים הקווים.
מקור: Biolib.cz

פיקוסים הינם משאב חשוב לאדם ולבעלי חיים בחברות רבות של יער טרופי. באזורים מסוימים עשויים הפיקוסים לספק עד 70% מתזונתם של מיני חולייתנים. בעולם ידועים 750 מיני פיקוסים, ורובם מואבקים על ידי צרעות. הצרעות מצידן תלויות בזרעי הפיקוס המתפתחים כמקור מזון לזחלים. עד לאחרונה, נהוג היה לחשוב שמרבית מיני הפיקוס תלויים במין אחד של צרעה כמאביק הבלעדי שלהם. מחקרים חדשים גילו שמיני פיקוסים רבים מסתמכים על כמה מיני צרעות להאבקה.

משאבי הוראה