שלוש דוגמאות מארצות הברית ממחישות את מגוון האיומים והתהליכים שמתרחשים בבתי גידול ימיים.

תצלום כתם הנפט מלווין MODIS/TERRA כשהוא מתקרב לשפך נהר המיסיסיפי. גודל הכתם 5,843 קמ"ר. מקור התמונה: flickr

דליפת הנפט העצומה במפרץ מכסיקו, המכונה באופן רשמי Deepwater Horizon Incident, מקבלת תשומת לב עולמית והיא בעלת השלכות סביבתיות ארוכות טווח. כמה מההשלכות, כולל פגיעה בעופות חוף, השחתת אזורים לחים של החוף והפסקה קצרת מועד של שטחי מדגה, מוכרים לציבור הרחב.

מינים זרים המגיעים בצמדת ים על גוף אונייה. צילום: Andrew N. Cohen מקור: Guide to the Exotic Species of San Francisco Bay
אחת מהמערכות האקולוגיות שנפגעו באופן החמור ביותר מפלישה ביולוגית בארצות הברית נמצאת בקליפורניה. מפרץ סן פרנסיסקו, שפך נהר שמוגן מהפעילות של האוקיינוס השקט, שונה באופן קיצוני על ידי מינים פולשים שהתיישבו בו במהלך 130 השנים האחרונות. המפרץ היה פעם שטח דיג עשיר לשלל יקר ערך כמו צדפות, חסילונים, דגי סלמון וסרטנים. כיום, בגלל המינים החדשים, מספרם של המינים המקומיים של המפרץ קטן מאוד.
השינוי של המפרץ הוא תוצאה של גורמים רבים. ב-1899, אחרי השלמתה של מסילת הרכבת חוצת היבשת, רכבות הביאו צדפות מהחוף המזרחי למפרץ לצורכי גידול.
מקור התמונה: Flickr

מפרץ צ'ספק הוא אחד משפכי הנהרות הגדולים, ולשעבר גם היצרניים ביותר, בעולם. המפרץ והנחלים שלו מקיימים עושר מינים עצום (כמעט 300 מינים ידועים של דגים וכ-3,000 מינים של צמחי מים ובעלי חיים אחרים). האדם ניצל את העושר הביולוגי של המפרץ משכבר הימים; דיג למסחר וכתחביב מתקיים במפרץ כבר מאות שנים. למרבה הצער, דרדור סביבתי ודיג יתר תרמו לדעיכה האקולוגית של המפרץ והחלישו את שירותי המערכת האקולוגית הרבים שהוא סיפק בעבר. אחד התפקידים החשובים של המפרץ הוא אספקת אזורי גידול למגוון רחב של יצורים ימיים כמו דגים, סרטנים וצדפות.

משאבי הוראה