אזורי רבייה וגידול ימיים מספקים שירות חיוני גם למערכת האקולוגית של האוקיינוסים וגם לאדם:

 • הם מאפשרים לקבוצה גדולה של יצורים ימיים לשרוד.
 • הם הכרחיים לשמירת התפקוד של מערכות אקולוגיות חופיות.
 • הם מספקים מדגה לצורכי מסחר ופנאי.

למרות זאת, אזורי רבייה וגידול ימיים הם בין בתי הגידול המאוימים ביותר על פני כדור הארץ.

 • טיפול בצעירים. אזורי רבייה וגידול ימיים מספקים מקלט בטוח לצעירים רבים המתחילים את חייהם בחופים – דגים, סרטנים, צדפות ורכיכות אחרות – ואפילו לצעירים של מיני הים הפתוח כמו צבי ים ודגי טונה. היצרנות באזורי מפתח אלו מדהימה: אזורי רבייה וגידול ימיים שורצים בחיים צעירים. כאשר האזורים האלה אובדים או נפגעים, המינים המסתמכים עליהם סובלים – כמו גם שאר האורגניזמים בשרשרת המזון, כולל המין האנושי.
 • דיג. רוב סוגי המדגה המסחרי החשובים ביותר כמו חסילונים, סרטנים וצדפות, מסתמכים על בתי גידול ימיים בחופים שלא עברו פיתוח. ב-1999 היה יבול הדיג העולמי למעלה מ-70 מיליון טון, ומרביתו היה תלוי באופן ישיר באזורי רבייה וגידול ימיים. הערך הכלכלי של הדיג בחופים בארצות הברית מוערך ב-111 מיליארד דולר, והדיג מספק כ-1.5 מיליון משרות.
 • בילוי ותיירות. תיירות היא עסק נכבד ברחבי העולם כולו. בארצות הברית לבדה תומכות מערכות אקולוגיות של שוניות אלמוגים ושוניות אחרות במיליון משרות ובתעשייה של מיליארדי דולרים בשנה. תיירות המתבססת על שוניות בקבוצת האיים בדרום פלורידה (Florida Keys) מייצרת למעלה מ- 1.2 מיליארד דולר בשנה, ובהוואי ההכנסה השנתית ברוטו משמורת טבע אחת של שונית אלמוגים שגודלה כ-1.3 קמ"ר היא יותר מ-8.6 מיליון דולר. למעלה מ-17 מיליון אנשים בארצות הברית משתתפים בדיג חובבני ומייצרים הכנסות של מיליארדי דולרים. דיג שלא לצורכי מסחר המבוסס על שוניות אלמוגים מניב למעלה מ-100 מיליון דולר בשנה.

אזורי רבייה וגידול ימיים לא פגועים מספקים שירות יקר ערך למערכת האקולוגית הימית והחופית. הם תומכים במינים אשר מסייעים בקיומה של המערכת האקולוגית ובשמירה על מארג מזון יציב ויצרני. כאשר מיני מפתח מסולקים, נוצרת תגובת שרשרת של השפעות שליליות במערכת והאוקיינוסים מאבדים מיכולת היצרנות שלהם. אזורי רבייה וגידול ימיים תומכים גם באוכלוסיות של מינים מאוימים או מינים שנמצאים בסכנת הכחדה, כמו צבי הים הירוקים, כרישים לימוניים ודקרים; הם הכרחיים להישרדותם של מינים אלו.

כיצד אזורי רבייה וגידול ימיים מתפקדים?

אזורי רבייה וגידול ימיים תומכים במארג החיים של האוקיינוס על ידי אספקת מזון ומחסה לפרטים צעירים של אורגניזמים רבים החיים בים, בשפכי הנהרות ובחופים. רבים ממינים אלו מהווים טרף (מקור מזון) לדגים אחרים ולחסרי חוליות שחיים בים הפתוח או באזורי חוף אחרים. ההישרדות של מינים אלו היא הבסיס לקיום של האוקיינוסים, מכיוון שלחלקם תפקיד מפתח בשימור של המערכת האקולוגית ושל יצרנותה.

אזורי רבייה וגידול ימיים חיוניים גם לאדם:

ההערכה היא שכ-95% ממיני המדגה המסחרי בעולם מסתמכים על אזורים אלו כבית גידול ורבייה. מים יוצרים חיבור מצוין – הם מספקים עורק חיים שמקשר נהרות, אזורים יבשתיים ואוקיינוסים, באמצעות אזורי הרבייה החיוניים שנמצאים ביניהם. אזורי רבייה וגידול מצויים בשפכי נהרות, ביערות מנגרובים, בכרי עשב ים, ביערות אצות ובשוניות אלמוגים, כמו גם באזורים מרוחקים מהחוף כמו הרים תת-ימיים.

"ביצות מלח, יערות מנגרובים, כרי עשב ים ויערות אצות באזורי החופים נקראים לעיתים 'בתי הילדים של הים', מכיוון שדגים, סרטנים ויצורים רבים אחרים מתחילים את חייהם בסביבות היצרניות והעשירות האלה. ללא אזורי רבייה וגידול אלו, מספר רב של בעלי חיים ימיים יאבדו..."
 
Colin Woodard, Ocean's End
מקור התמונה: Flickr, Ippei & Janine Naoi

מקור התמונה: Flickr, Ippei & Janine Naoi

מה הורס את אזורי הרבייה החיוניים כל כך לכדור הארץ?

אזורי רבייה וגידול ימיים אובדים או מדורדרים מדי יום. כתוצאה מכך ישנה ירידה ביבול הדיג של מינים מסחריים וכן ירידה בבריאות הכללית של המערכות האקולוגיות של החוף.

 • פיתוח החוף. הסבת בתי גידול לחים, בכללם ביצות ויערות מנגרובים, לאתרי נופש, לבתי חוף, לשטחי חקלאות ימית ולתשתיות נוספות , מתרחשת בעולם כולו בקצב מעורר דאגה. האדם הורס את אזורי הרבייה והגידול גם בגלל שימוש בשיטות דיג הרסניות, כמו שימוש בחומרי נפץ תת-ימיים וגרירת רשתות כבדות על קרקעית הים.
 • הטיית מים מתוקים. פעילות האדם משפיעה על אזורי הרבייה והגידול גם באופן בלתי-ישיר, על ידי שינוי או דרדור של בתי גידול מרוחקים, ובעיקר על ידי התערבות בזרימת המים. ללא זרימת מים מתוקים, שפכי נהרות יכולים להפוך למלוחים יתר על המידה ולאבד את המאפיינים שהופכים אותם לאזורי רבייה וגידול ימיים.
 • זיהום. אזורי רבייה וגידול ימיים מושפעים בדרך כלל מזיהומים ממקור נקודתי וממקור לא-נקודתי. המפגע הגדול ביותר הוא כנראה אאוטרופיקציה (העשרת יתר של המים בחומר אורגני ובחומרי הזנה [נוטריאנטים]) שמקורה בחומר סחף או שפיכת דשנים, שפכי ביוב וחומרי הזנה בלתי-טבעיים אחרים. השקעה (סדימנטציה) הוא צורה אחרת של זיהום הנגרם מסחף. סחף משנה באופן קיצוני את בית הגידול משום שהוא גורם לירידה בחדירת האור וגורם לחנק של בעלי חיים מסננים. מזהמים נוספים שנישאים בנהרות אל אזורי החוף הם שפוכת, מתכות כבדות, פחמימנים ומזהמים אורגניים אחרים. למזהמים אלו השפעה רעילה על דגים ויצורים אחרים, ולעיתים אף על האדם.
 • מינים פולשים. מינים פולשים, שחיים באזור שאינו אזור התפוצה הטבעי שלהם, אלא הם הובאו לשם על ידי האדם במכוון או בשגגה, מהווים גם הם צורה של זיהום. מינים פולשים של צמחים ובעלי חיים נישאים לעיתים קרובות במי הנטל של אוניות ומשוחררים בנמלים. הם נקלטים בסביבתם החדשה ודוחקים מינים מקומיים.
 • ניצול יתר של משאבים. רכיבי מפתח של אזורי רבייה וגידול ימיים, כמו עץ ממנגרובים וצדפות משוניות של צדפות, הם פעמים רבות משאבים עם דרישה צרכנית גבוהה. סילוק המשאבים האלה הורס את בתי הגידול ומדלדל את הדגה. דלדול הדגה יכול להשפיע על כל שרשרת המזון וליצור הפרעות לאקולוגיה הימית.
 • שינויי אקלים. שינויי אקלים משפיעים באופן חמור על אזורי הרבייה והגידול הימיים. התחממות גלובאלית משנה את הטמפרטורות ואת המליחות של האזורי הרבייה והגידול בשפכי נהרות וחופים, ושינוי זה הופך אותם לבתי גידול בלתי-מתאימים. התחממות יכולה להחמיר את בעיית האאוטרופיקציה ולהוביל לגידול יתר של אצות, לתמותה של דגים ואפילו ליצירה של "אזורים מתים" כמו האזור המת שבמפרץ מקסיקו. שינויים בדפוסי מזג האוויר שנגרמים בגלל שינויי האקלים, כולל עלייה בכמות המשקעים בכמה אזורים, חימום הקטבים ועלייה בתדירות ובעוצמה של אירועי סערות, משפיעים על מחזורי הזרימה ועל זרמי האוקיינוס ועל היכולת של בעלי חיים להגיע לאזורי רבייה וגידול ימיים.

מידע נוסף

דף מידע זה הוא חלק מסדרה של חומרים על שירותי המערכת האקולוגית, הזמינים בפרויקט הסברת שירותי המערכת האקולוגית (Communicating Ecosystem Services Project) של האגודה האמריקאית לאקולוגיה. למידע נוסף על הפרויקט, צרו קשר עם:
 

Ecological Society of America, 1990 M Street, NW, Suite 700, Washington, DC 20036 ¨ 202‑833-8773 ¨ esahq@esa.org ¨http://www.esa.edu/

מקורות נוספים

Nature's Services: Societal dependence on Natural Ecosystems. G.C. Daily, Ed. Island Press, 1997.

Marine Protected Areas: Tools for Sustaining Ocean Ecosystems. National Research Council. National Academy Press, 2001. Online at http://www.nap.edu/catalog.php?record_id=9994#toc, accessed August 6, 2010.

EPA Office of Water http://www.epa.gov/

Chesapeake Bay Foundation web page http://www.cbf.org/

DPI, Queensland (Australia) Education Module on Nature's Nautical Nurseries www.dpi.qld.gov.au/28_9205.htm

 
דפים אלו הם חלק מהערכה להסברת חשיבות אזורים לגידול ורבייה ימיים. לדף הבית של הערכה לחצו.
הערכה פותחה על ידי ה-Ecological Society of America.
תרגום הערכה ועיבודה: קמפוס טבע, אוניברסיטת תל אביב.

אופן ציטוט הערכה

Ecological Society of America. 2010. Communicating Ecosystem Services Toolkit: Marine Nurseries Tool kit. Online atwww.esa.org/ecoservices. תרגום ועיבוד: קמפוס טבע, אוניברסיטת תל אביב, 2011. ברשת - http://earthweb.tau.ac.il/?cmd=gallery
 

משאבי הוראה