4 מקרי בוחן מדגימים שאפשר גם אחרת - סיפורי הצלחה של הגנה על אזורים ימיים חיוניים לרבייה וגידול

להקת טרכונים, דגי מאכל מבוקשים, באי אפו בפיליפינים. מקור התמונה: Flickr

שוניות אלמוגים בפיליפינים מידרדרות בקצב מהיר. מחקרים שערכו החוקריםAngel Acala ו- Gary Russ מספקים נקודת מבט היסטורית על מקרים אחדים שבהם הידרדרות כזאת נעצרה. ב-1974 הוקם סביב האי סומילון פארק ימי עם אזור מקלט נטול דיג ואיסוף. המטרות של הפארק כללו הגנה על בתי גידול לדגים, הגדלת שלל הדגה באזורי דיג סמוכים ועידוד תיירות. בעשורים שחלפו מאז דעכה ההגנה והשתנתה יחד עם השינויים הפוליטיים שהתרחשו באזור. באמצע שנות השמונים של המאה ה-20 התקיים דיג נרחב והרסני בשמורה.

סרטן הסלעים. מקור התמונה: Flickr

בשנת 1991 הוכרזו כמה שמורות ללא דיג ואיסוף בארבעה איים בדרום-מזרח טסמניה –גוברנור, מריה, טינדרבוקס וניינפין. האי מריה הוא השמורה הגדולה ביותר, הכוללת כשבעה ק"מ של קו חוף מוגן. האי טינדרבוקס, השני בגודלו, הוא בעל שני ק"מ של חוף מוגן, ושני האיים הנוספים בעלי ק"מ קו חוף כל אחד. בה בעת נבחרו אתרים לא מוגנים מחוץ לשמורות, כדי שאפשר יהיה לבחון את ההשפעה של על ההגנה בהשוואה לשוניות שאינן מוגנות.

מפת הגבלות הדיג באי מריט. מקור: http://www.fws.gov

האזור המוגן הלאומי לחיות בר באי מריט בקייפ קנברל שפלורידה כולל בתוכו את השמורה הימית המוגנת הוותיקה ביותר בארצות הברית. בשמורה שני שפכי נהרות (ערוץ בננה בגודל של 16 קמ"ר ונהר בננה הצפוני בגודל של 24 קמ"ר), שנסגרו לציבור בשנת 1962 כדי להגן על מרכז החלל ע"ש קנדי. השכיחות היחסית של דגים לדיג שאינו מסחרי באזור המוגן גבוהה ביותר בהשוואה לאזורים קרובים אחרים שאינם מוגנים (פי 2­-13).

רצף של ערים ופרברים מסביב למפרץ טמפה בחופה המערבי של מדינת פלורידה. מקור התמונה: NASA’s Earth Observatory

מפרץ טמפה תומך באוכלוסייה של כשני מיליון איש בערים ובפרברים של טמפה, סנט פטרסבורג, קלירווטר וברדנטון. ב-1954 שירותי הבריאות הציבוריים של ארצות הברית הצביעו לראשונה על הידרדרות המפרץ וציינו את השפכים הבלתי-מטופלים ואת הפסולת ממכרות זרחן וממפעלי תפוזים כתורמים העיקריים לזיהום. בתחילת שנות השבעים של המאה ה-20 קבוצת אזרחים שכינתה את עצמה "הצילו את המפרץ שלנו" (save our bay) החלה לפעול לעצירת הכרייה ולהזרמת השפכים למפרץ. במשך עשורים הזרימה העיר טמפה ביוב גולמי לים, וחלקים גדולים מהמפרץ זוהמו באופן חמור וחוו פריחות מתמשכות של אצות ירוקות-כחוליות.

משאבי הוראה