האזורים החופיים מהווים כ-20% מהשטח היבשתי של כדור הארץ והם בית גידול למגוון רב של מיני צמחים ובעלי חיים. כמחצית מאוכלוסיית העולם, כשלושה מיליארד בני-אדם, חיה ברצועת החופים העולמית. 

מערכות חופיות הן בעלות חשיבות לקיומו של המגוון הביולוגי וכן לרווחתו ולקיומו של האדם. הן מספקות מזון וחומרים, אחראיות למיחזור של חומרים, לעיבוד פסולת ולשירותים חיוניים נוספים. 
על פי אחת ההערכות, העלות המשולבת של המוצרים והשירותים ממערכות אקולוגיות חופיות היא יותר מ-12 טריליון דולר בשנה. לשם ההמחשה – ההכנסה של הקריביים מתיירות חופים היא כרבע מכלל הכלכלה של האיים. 

למרות כל זאת, המערכות האקולוגיות החופיות סובלות כיום מדרדור מסיבי. בדו"ח המילניום נקבע כי "מערכות אקולוגיות חופיות הן בין המערכות היצרניות ביותר אך המאוימות ביותר בעולם".  

דייגים בהודו.

דייגים בהודו. צילום: Alexey Kuznetsov

עץ מנגרוב

המנגרובים הם חברות צומח המאפיינות חופים של אוקיינוסים טרופיים. עצי המנגרוב נמצאים בשטחים בוציים בשפכי נהרות, בנקודות מפגש של יבשה וים, בחופים רדודים ובאזורים של שוניות אלמוגים. 

סוסון ים מסוג Phycodurus eques

עשבי ים הם צמחים בעלי פרחים הגדלים בים באזורי חוף רדודים. תפוצתם משתרעת על פני כל האוקיינוסים. מוכרים היום כ-60 מינים של עשבי ים, המשתייכים ל-4 משפחות עיקריות. 

מפה עולמית של מצב החופים

המערכות האקולוגיות החופיות סובלות מדרדור סביבתי משמעותי, והן "בין המערכות המאוימות ביותר בעולם" (דו"ח המילניום). ההרס של מערכות אקולוגיות חופיות וההידרדרות באיכות של מי האוקיינוסים, ביחד עם ניצול ביתר של המשאבים, משפיעים באופן חמור על השרידות של המערכות האקולוגיות החופיות ועל האנשים שתלויים בהן.

מפה עולמית של שוניות אלמוגים

שוניות אלמוגים הן הסביבות הימיות העשירות והמורכבות ביותר באוקיינוסים. המרכיב העיקרי של השוניות הוא אלמוגים, ובינות לאלמוגים שוכנים מינים רבים של בעלי חיים וצמחים. 


מקורות ומידע נוסף

מאגר הידע