בחופי הים התיכון בישראל תועדו עד היום כ -80 מיני דגים זרים. מרביתם היגרו מים סוף דרך תעלת סואץ לים התיכון וביססו בו אוכלוסיות.

שם הדג: סיכן משויש

שם מדעי: Siganus rivulatus
משפחה: סיכניים
תפוצה מקורית בעולם: מערב האוקיינוס ההודי
הגיע לארץ: 1924

הסיכן המשויש הוא אחד ממיני הדגים הראשונים שהיגרו לים התיכון מים סוף דרך תעלת סואץ והוא הגיע כבר בשנות ה-20 של המאה ה-20. מין זה חי באזורים סלעיים ומלחך אצות ועשבי ים. הוא בעל קוצים מאוד חדים וקוץ הגב הראשון ארסי. הסיכן המשויש התפשט למערב הים התיכון ותועד ב- 2010 מחופי פלמה דה מיורקה שבספרד. הסיכן המשויש יחד עם מין קרוב  - הסיכן ההודי - מהווים עד כשליש מביומסת הדגים באזור החוף הסלעי של ישראל. התבססותם המוצלחת של הסיכנים בים התיכון נובעת ככל הנראה מהעדפותיהם המזוניות. פאונת הדגים המקורית בים התיכון כללה מעט מאוד מיני דגים צמחוניים. נקודת מוצא זו אפשרה לשני מיני הסיכנים להסתגל לאכילת הצומח המקומי ולהתבסס כדגים הצמחוניים העיקריים בים התיכון. בעצם פלישתם, גרמו הסיכנים לשינויים במארג המזון ולדחיקתו של דג צמחוני מקומי - סלפית צהובת פסים.

שם הדג: זפיון מחוספס

שם מדעי: Stephanolepis diaspros
משפחה: חדקוציים
תפוצה מקורית בעולם: מערב האוקיינוס ההודי
הגיע לארץ: 1927
הזפיון המחוספס היגר לים התיכון מים סוף דרך תעלת סואץ. מין זה נפוץ בעיקר בחופי צפון הארץ באזורים סלעיים מכוסי צמחייה וגם על קרקע חולית בסמוך לחוף.

שם הדג: אספירנה מליטה

שם מדעי: Sphyraena chrysotaenia
משפחה: אספירניים
תפוצה מקורית בעולם: האוקיינוס ההודי והאוקיינוס השקט.
הגיע לארץ: 1930
האספירנה היגרה לים התיכון מים סוף דרך תעלת סואץ בתחילת המאה העשרים. מין זה חי בלהקות בגוף המים ובסמיכות לקרקע, הוא נפוץ מאוד בחופי ישראל וחשיבותו המסחרית רבה.

שם הדג: סקומברן זריז

שם מדעי: Scomberomorus commerson
משפחה: קוליסיים
תפוצה מקורית בעולם: האוקיינוס ההודי, מים סוף ודרום אפריקה ועד אוסטרליה ופיג'י באוקיינוס השקט
הגיע לארץ: 1935

הסקומברן הזריז היגר לים התיכון מים סוף דרך תעלת סואץ בתחילת המאה העשרים והפך מאז שנות השמונים לנפוץ בחופי ישראל. מין זה חי בגוף המים ואורכו יכול להגיע עד לשני מטרים. הוא בעל ערך מסחרי גבוה ומוכר כדג המאכל פלמידה לבנה.

שם הדג: אופון זהוב-פס

שם מדעי: Upeneus molluccensis
משפחה: מוליתיים
תפוצה מקורית בעולם: האוקיינוס ההודי, מים ים סוף ועד מערב האוקיינוס השקט.
הגיע לארץ: 1947

אופון זהוב-פס הוא הראשון מבין שני מיני מוליתיים אשר היגרו מים סוף לים התיכון. בנוסף מצויים בים התיכון שני מיני מוליתיים מקומיים. מין זה חי על קרקע חולית עד עומק של  120 מטר. הוא נפוץ מאוד בחופי ישראל אך לא חדר למערב הים התיכון. לאחרונה הפך לדג מאכל מבוקש ובעל ערך מסחרי גבוה ביותר.

שם הדג: ברקן אדום

שם מדעי:Sargocentron rubrum 
משפחה: ברקניים
תפוצה מקורית בעולם: האוקיינוס ההודי, מים ים סוף ועד מערב האוקיינוס השקט.
הגיע לארץ: 1947

הברקן האדום הוא הדג היחיד ממשפחת הברקניים אשר היגר לים התיכון מים סוף דרך תעלת סואץ. מין זה חי באזורים סלעיים ופעיל בלילה. למרות שמין זה היגר לים התיכון לפני למעלה מחמישים שנה והינו נפוץ בחופי ישראל, הוא לא התפשט למערב הים התיכון ומוכר רק עד הים האגאי במזרח הים התיכון.

אופירית נודדת

שם מדעי: Saurida macrolepis
משפחה: לטנוניים
תפוצה מקורית בעולם: האוקיינוס ההודי, מים ים סוף ועד מערב האוקיינוס השקט.
הגיע לארץ: 1952

האופירית הנודדת היא אחד ממיני הדגים הנפוצים באזור החולי ועל קרקע בוצית בחופי ישראל. מין זה היגר לים התיכון מים סוף דרך תעלת סואץ והפך במהרה לאחד המינים הנפוצים בדיג המכמורת ולבעל חשיבות מסחרית מרובה. חשוב לציין שקיים גם מין מקומי קרוב - הלטנון הים תיכוני- שהוא פחות נפוץ מהמין המהגר וחשיבותו המסחרית מועטה.

לגינון נודד

שם מדעי: Lagocephalus spadiceus
משפחה: נפוחיתיים
תפוצה מקורית בעולם: האוקיינוס ההודי, מים ים סוף ועד מערב האוקיינוס השקט.
הגיע לארץ: 1953

הלגינון הנודד הוא הראשון מבין חמישה מיני נפוחיתיים שהיגרו עד היום לים התיכון מים סוף דרך תעלת סואץ. מין זה חי בגוף המים או סמוך לקרקע באזורים חוליים. גופו מתנפח בשעת סכנה על ידי בליעת מים. דג זה מסוכן למאכל משום שחלק מאיבריו הפנימיים רעילים ביותר.

חלילון חלק

שם מדעי: Fistularia commersoni
משפחה: חלילוניים
תפוצה מקורית בעולם: האוקיינוס ההודי, ים סוף, מזרח ודרום אפריקה ועד מזרח האוקיינוס השקט – בחופיהם המערביים של מקסיקו ופנמה.
הגיע לארץ: 2000

החלילון החלק היגר לים התיכון מים סוף דרך תעלת סואץ. מין זה חי בגוף המים בקרבת סלעים ומעל קרקע חולית. תוך שבע שנים ביסס החלילון אוכלוסיות לאורך חופי הים התיכון ואף הגיע לחופי ספרד. בשל התפשטותו המהירה בים התיכון זכה לכינוי "האצן הלספסיאני".

שם הדג: שפמית ארסית

שם מדעי: Plotosus lineatus
משפחה:  Plotosidae
תפוצה מקורית בעולם: חופי האוקיינוס ההודי והאוקיינוס השקט.
הגיע לארץ: 2001

השפמית הארסית היא מין של שפמנון ימי אשר היגר מים סוף לים התיכון. למין זה שלושה קוצים חדים וחלולים, אחד בסנפיר הגב ושניים בסנפירי החזה, דרכם זורם ארס מסוכן העלול לגרום לכאבים עזים, אובדן הכרה ואף למוות. הפרטים שוחים לרוב בלהקות מלוכדות באזורים רדודים, חוליים וסלעיים, ומסכנים מתרחצים ודייגים. בגלל הנזקים שהדג  גורם לדייגים, הוא זכה לכינוי 'נסראללה'.

שם מדעי: Nemipterus randalli

משפחה: Nemipteridae 
תפוצה מקורית בעולם: מערב האוקיינוס ההודי. מים סוף ועד מערב הודו וסרי לנקה.
הגיע לארץ: 2006

מין זה היגר לאחרונה לים התיכון מים סוף דרך תעלת סואץ. הוא חי על קרקע חולית ונדוג בדיג מכמורת בעומקים שונים מ- 20 ועד 120 מטרים. מאז 2006 (תוך ארבע שנים) הוא הפך לאחד הדגים החשובים במערך הדיג הישראלי.

שם מדעי: Apogon fasciatus

משפחה: חשמנוניים
תפוצה מקורית בעולם: האוקיינוס ההודי, בים סוף והמפרץ הפרסי ועד מערב האוקיינוס השקט.
הגיע לארץ: 2009

זהו הנציג הרביעי מתוך חמישה מיני חשמנוניים שהיגרו מים סוף לים התיכון. מין זה חי על קרקע חולית או בוצית ופעיל בלילה. תוך שנה אחת מאז תועד לראשונה בחופי הים התיכון הוא הפך לנפוץ בחופי ישראל.

דף זה נכתב בעזרתו של ניר שטרן, תלמיד לתואר שלישי במחלקה לזואולוגיה באוניברסיטת תל אביב.

מאגר הידע