דו"ח 'שוניות בסכנה' (2011) בחן את מצב שוניות האלמוגים בעולם ואת ההשפעה של אבדן שוניות האלמוגים על האדם ומצביע על הממצאים הבאים:

מדינות רבות תלויות במידה רבה בשוניות האלמוגים, בעיקר מדינות של איים קטנים
 
850 מיליון בני אדם חיים בטווח של 100 קילומטרים משוניות, ורבים מהם מפיקים תועלת מהשוניות. יותר מ-275 מיליון איש מתגוררים בקרבה ישירה לשוניות (30 קילומטרים מהשונית ו-10 קילומטרים מהחוף). מבין 108 המדינות והטריטוריות שנבחנו במסגרת הדו"ח, אלו שתלויות בשוניות במידה הרבה ביותר הן מדינות איים קטנים, בעיקר באוקיינוס השקט ובקריביים.
 
  • המדינות שבהן מתגוררים הכי הרבה דייגים הן מדינות אסיה, למשל אינדונזיה והפיליפינים.
  • לפחות 94 מדינות וטריטוריות נהנות משירותי תיירות שמעניקות השוניות, וב-23 מהן תיירות המבוססת על שוניות מהווה מעל ל-15% מהתוצר המקומי הגולמי.
  • שוניות האלמוגים מספקות שירותי הגנה מפני סערות, גלים או נזקי בליה ליותר מ-150,000 קילומטרים של חופים ב-100 מדינות וטריטוריות.
דרדור מצבן של השוניות יביא לפגיעה כלכלית וחברתית
 
במחקר נבחנה ההשפעה של עתיד השוניות על 108 מדינות וטריטוריות. המחקר התבסס על מידת החשיפה של השוניות לאיומים ועל התלות של המדינות בשוניות מבחינת מזון, יצוא, תיירות והגנה על החופים. נמצא כי 27 מדינות וטריטוריות רגישות מאוד לאובדן שוניות. 19 מהן הן מדינות איים קטנים. תשע המדינות הרגישות ביותר הן האיטי, גרנדה, הפיליפינים, האיחוד של איי קומורו, ונואטו, טנזניה, קיריבטי, פיג'י ואינדונזיה.
מפה של יכולת ההסתגלות של מדינות לפגיעה ולאבדן שוניות אלמוגים

מאגר הידע