פעילות אינטנסיבית של תיירים ומטיילים בחיק הטבע, גם זו המטפחת את מודעות הציבור לטבע, מעלה את הלחץ על מערכות אקולוגיות טבעיות או חצי טבעיות.

במקרים רבים פעילות של מטיילים פוגעת באתרים בעלי ערכי טבע רגישים:
 
  • גלישה ממצוקים (סנפלינג) שנחשבה בעבר לפעילות מקובלת בחיק הטבע ואף עודדה על ידי גופי שמירת טבע, גרמה בפועל להפרעה משמעותית לקינון של עופות דורסים. הזוג האחרון של הפרס (Gypaetus barbatus) בישראל כנראה הפסיק לקנן בגלל ההפרעות של גולשי המצוקים.
  • נסיעה במכוניות שלא בדרכים המותרות מותירה סימני צמיגים, רומסת צמחייה ובעלי חיים השוכנים בקרקע, הורסת את קרום הקרקע ושוברת את דחיסות ומבנה הקרקע.
  • הליכה בערוצי מים בצפון הארץ מסיטה את זרימת המים כתוצאה משחיקה, מגבירה את עכירות המים ומשפיעה באופן שלילי על מגוון חסרי החוליות השוכנים בקרקעית הנחל.
גלישה ממצוקים, מקור האיור: Wikipedia

גלישה ממצוקים, מקור האיור: Wikipedia


מקורות ומידע נוסף

בוסקילה, ע. 1996. תכנון שמירה על בתי גידול טבעיים בישראל לנוכח ההשפעות האפשריות של שימושי שטח על מכרסמים, זוחלים ופרוקי רגליים. אקולוגיה וסביבה 3: 243-239.

פרבולוצקי א. ודולב ע. (2002) "תמורות בתפוצה ובשפעה של בעלי חוליות בישראל במשך המאה ה-20", הספר האדום של חולייתנים בישראל. מעובד מתוך: Y. Yom-Tov & H. Mendelssohn 1988.

גפני ש.טאוב מ., גורן מ., (2008). "השלכות של נופש מימי בעמק החולה על מאסף מיני הדגים וחסרי החוליות במים, תוך בחינה מפורטת של הליכה במים, שייט ורחצה בתשתיות נחל ומהירויות זרימה שונות", דו"ח מסכם, רשות הטבע והגנים. 

מאגר הידע