בחלקים רבים בעולם דיג כתחביב הוא עסק גדול, והוא מהווה אחד הענפים הגדולים ביותר של הספורט הימי. כמעט כל המינים שנדוגים בדיג זה מתבססים על אזורי גידול ימיים. חלק מאתרי הדיג החשובים ביותר הם בתוך אזורי הרבייה עצמם וחלק בסמוך להם. נתון זה נכון במיוחד לדיג בשוניות אלמוגים – תחביב שמייצר למעלה מ-100 מיליון דולר בשנה. חשוב לציין שדיג כתחביב מספק גם שירותים ללא ערך כלכלי כמו מנוחה ורוגע, ולכן אי-אפשר לחשב את ערכו רק על בסיס ההכנסות שהוא מייצר באופן ישיר. באופן פרדוקסאלי, פיתוח תשתיות תיירות לדיג הוא אחד הגורמים המשמעותיים ביותר לאובדן בתי גידול לצעירים בחופים. בה בעת, לדיג תרומה נכבדת גם לתמותה של מיני דגה רבים. למרבה האירוניה, דווקא תעשייה שמעריכה כל כך את המשאב, היא זו שגם אחראית במקרים רבים לדרדור שלו.

דיג בשעות הפנאי. צילום: h.koppdelaney. מקור: Flickr

צילום:  h.koppdelaney. מקור: Flickr


מקורות ומידע נוסף

דפים אלו הם חלק מהערכה להסברת חשיבות אזורים לגידול ורבייה ימיים. לדף הבית של הערכה לחצו.  הערכה פותחה על ידי ה-Ecological Society of America. תרגום הערכה ועיבודה: קמפוס טבע, אוניברסיטת תל אביב.

אופן ציטוט הערכה:

Ecological Society of America. 2010. Communicating Ecosystem Services Toolkit: Marine Nurseries Tool kit. Online at www.esa.org/ecoservices. תרגום ועיבוד: קמפוס טבע, אוניברסיטת תל אביב, 2011. ברשת - http://earthweb.campusteva.tau.ac.il

 

משאבי הוראה